Jak dostat do škol čistý vzduch?

Zdroj: Moravskoslezský deník, 10. 12. 2013

Častější nemocnost dětí ve školkách a školách, zvyšující se počty alergiků a také astmatiků. A také snížený počet dětí v hodinách. To vše z velké části způsobuje právě špatné vnitřní ovzduší.

Ostrava - Vzduch ve školních třídách je plný prachu a škodlivin, navíc obsahuje i vysoké koncentrace oxidu uhličitého. V Ostravě i jinde v našem kraji to platí dvojnásob. Situace se paradoxně zhoršila poté, kdy mnoho školních budov prošlo rekonstrukcí, při nichž byly zatepleny a byla v nich vyměněna i okna. "Omezily se tak nejen tepelné úniky, ale i přirozená výměna vzduchu ve třídách. Částečným řešením by mohlo být správné větrání okny. Na Ostravsku a jinde ale bývá hlavně v zimních měsících hodně znečištěné i venkovní ovzduší," vysvětlil Tomáš Závada, majitel ostravské stavební společnosti Intoza, jejíž školicí středisko Otazník včera hostilo pracovní setkání nazvané Čistý vzduch do škol.
Na setkání se mimo jiné mluvilo o tom, jak nainstalovat nucené větrání s rekuperací do konkrétní školy a sledovat vliv vnitřního prostředí na zdraví dětí a porovnat je s běžnými školami. Včerejšího pracovního setkání se zúčastnil i místostarosta Bohumína Igor Bruzl, který uvedl, že v tomto městě se chtějí problémem čistoty ovzduší ve školách zabývat a řešit jej. "Vypočítali jsme, že náklady na zavedení systému nuceného větrání s rekuperací vzduchu do jedné třídy by si vyžádalo náklady ve výši zhruba 150 tisíc korun. Při počtu tříd, odborných učeben a tělocvičen by se celkové náklady dostaly asi na 28 milionů korun. Chtěli jsme proto využít možnosti některých dotačních programů, zatím neúspěšně. Naše snaha vyřešit situaci týkající se ovzduší ve školách tím rozhodně nekončí, naopak, chceme ji dotáhnout do konce," dodal bohumínský místostarosta.
Poradce v otázkách životního prostředí Lukáš Ženatý je přesvědčen, že stejně jako existují dotační programy na zateplení budov a jejich utěsnění, tak by do budoucna měl být kladen u projektů větší důraz na zajištění nucené výměny vzduchu. U školních budov to podle něj platí dvojnásob.
  
Vyšlo také v: Bruntálský a Krnovský deník; Frýdecko-Místecký a Třinecký deník; Havířovský deník; Karvinský deník; Opavský a Hlučínský deník; Novojičínský deník